Dlaczego tyjemy?

Wedłu tegorocznego raportu MillwardBrown, liczba osób z nadwagą, stanowi w województwie Wielkopolskim 39%. Grupa osób otyłych, to kolejne 13%. Biorąc pod uwagę obszar Poznania, daje to 211 tys. osób z nadwagą, oraz 70 tys. osób otyłych, dla których masa ciała stanowi bezpośrednie zagrożenia zdrowia i negatywnie wpływa na ich społeczne funkcjonowanie.

nadwaga

Zła dieta i brak ruchu

Najczęstszą przyczyną nadwagi i otyłości jest spożycie większej ilości energii (pożywienia) niż ilość wydatkowanej energii na funkcjonowanie organizmu człowieka i aktywność fizyczną. Inne przyczyny takie jak geny, choroby tarczycy, trzustki, nadnerczy, jajników, nowotwory mózgu czy leki np. psychotropowe, sterydowe i tradycyjne leki przeciwcukrzycowe, mogą prowadzić do otyłości, ale stanowią one jedynie 5 % przypadków, przy czym i tak dieta w tych przypadkach jest konieczna i kluczowa dla leczenia i można nią wiele zdziałać dla poprawy stanu zdrowia.

Ponad 95% przypadków otyłości i nadwagi spowodowane jest przejadaniem się i brakiem aktywności fizycznej.  Często osoby odchudzające się ograniczają liczbę posiłków sądząc, że  spowoduje to spadek masy ciała. Niestety mniejsza liczba posiłków równa się temu, że są one większe objętościowo, a co za tym idzie, zwykle „nadrabia się” z nawiązką ilość przyjętego pokarmu. Nadmiar kalorii spożytych w ciągu jednego posiłku magazynuje się w postaci tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać o tym, że raz wytworzone komórki tłuszczowe nie znikają, a jedynie zmniejszają swoją objętość. Tyciu sprzyja też zwiększone tempo życia. Ludzie pracują więcej, mają mniej czasu na przygotowywanie posiłków, przez co sięgają po wysokoenergetyczne posiłki o niskiej wartości odżywczej. Jednym słowem dostarczają do organizmu znane wszystkim „puste kalorie”, które nie dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych i witamin, a jedynie nadmierną podaż energii w stosunku do tego co jesteśmy w stanie spalić oraz substancje chemiczne, których nasz organizm nie potrafi przetworzyć.

Złym pomysłem jest sięganie po rygorystyczne bardzo niskokaloryczne diety – mogą one spowodować większą skłonność do ponownego przytycia. Aby masa ciała spadła na stałe konieczna jest trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz edukacja z zakresu zasad zdrowego odżywiania. Na pewno potrzeba do tego dużo cierpliwości, gdyż odchudzając się w sposób zdrowy efekty będą wolniejsze (0,5-1kg/ tydzień) niż w popularnych dietach restrykcyjnych (8kg/tydzień).  Ale też na pewno warto;) Stosując zbilansowaną dietę nie będziesz borykać się z utratą masy mięśniowej, wody, wypłukiwaniem z organizmu szeregu witamin i składników mineralnych. Z restrykcyjną dietą jest tak, jak z wyjściem zimą na dwór bez kurtki, czapki i do tego z mokrą głową. Czy może to się skończyć dobrze? To pytanie pozostawię bez odpowiedzi 😉

Jakich skutków ubocznych unikniesz stosując indywidualną, zbilansowaną dietę?

1.Osłabienia 🙂 – związanego ze zbyt niską podażą energii, często poniżej podstawowej przemiany materii czyli, takiej ilości energii, która jest niezbędna do funkcjonowania organizmu w spoczynku, a już nie mówiąc o włączaniu aktywności fizycznej, co zwykle występuje razem). Przez tzw. diety VLCD (Very LOW CALORY DIET), które dostarczają jedynie 400-800kcal dziennie spowolniony zostaje metabolizm, czyli wszystkie procesy biochemiczne zachodzące w organizmie, polegające na pobieraniu przez komórki nowych substancji odżywczych i przekształceniu ich w nowe związki, które wchodzą w skład komórki oraz przekształcają się w energię, która pozwala na wzrost organizmu, jego prawidłowe funkcjonowanie, rozmnażanie, aktywność fizyczną itd.  Spowolniony metabolizm wywoła to, że mimo, że w pierwszym tygodniu schudniesz może 8 kg, to w następnym Twoja masa ciała już nie drgnie, gdyż organizm będzie za wszelką cenę chciał zachować każdą małą ilość pokarmu, którą mu dostarczysz do tego, aby podtrzymać podstawowe funkcje życiowe.

2.Wypadania włosów, zwiększonej łamliwości paznokci, suchości skóry 🙂– związane są z  niedoborami witamin i składników mineralnych, niedoborem nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie).  Odchudzając się w sposób zbilansowany i zdrowy zmniejszasz natomiast masę ciała, dostarczając jednocześnie wszystkich składników niezbędnych do funkcjonowania Twojego organizmu.

3.Uczucia głodu, frustracji, niezadowolenia z siebie 🙂 zbyt niskokaloryczna i źle zbilansowana dieta będzie powodowała uczucie głodu, przez co prędzej czy później, zacznie się sięgać po różnego rodzaju niezdrowe przekąski. Dieta będzie Cię wykańczać psychicznie – cały czas będziesz się starać, a jednocześnie będziesz się obwiniać, jeśli coś Ci nie wyjdzie.  Aby uniknąć tego błędnego koła wybierz dietę indywidualnie zbilansowaną pod Ciebie, która będzie dostosowana do Twojego trybu życia, aktywności fizycznej i produktów które lubisz.

4.Poważnych niedoborów 🙂 – często jest tak że wybieracie dietę opartą na konkretnym rodzaju pokarmów – np. mężczyźni zwykle preferują potrawy mięsne, więc preferują dietę paleo, kobiety z kolei często wybierają diety opierające się na samych koktajlach owocowo-warzywnych. Osoby na dietach „cud” zwykle wykluczają pewne grupy produktów, przez co ich dieta staje się jałowa- nie dostarcza wszystkich składników do prawidłowego funkcjonowania.

Najważniejsze jest by zachować umiar i złoty środek. 4-5 różnorodnych posiłków dziennie w zależności od trybu pracy, odpowiednia ilość pitej wody, ograniczenie fast-foodów, słodyczy i używek to pierwszy, zwiększenie aktywności fizycznej to pierwszy krok do lepszego samopoczucia i rozpoczęcia zdrowego odżywiania.

mgr Barbara Maserok

Barbara Klawe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *